Prezentacija slikovnica Hrvatskih voda

Autor: Danijel Gregov, 20. 10. 2016.

Danas su našu školu posjetile djelatnice Hrvatskih voda, gospođa Iva Šutić, te Marija Vizner, autorica i prezentatorica triju slikovnica na temu poplava, zagađenja te čuvanja voda općenito. Autorica je koristila lik neretvanske  kornjače - Hrvoja, koji djecu vodi kroz priču o nastanku vode, njezinoj važnosti za sav živući svijet, te pravilnom odnosu prema njoj. Prezentacija je bila namijenjena svim našim učenicima razredne nastave, 17-oro njih, a koji su s velikim interesom i aktivnošću popratili prezentaciju. Prezentacija je bila vrlo poučna, izvrsno osmišljena i primjerena uzrastu djece. Na koncu su svi dobili po jedan primjerak slikovnice te se fotografirali pored lika kornjače Hrvoja. Školska knjižnica je pak dobila na poklon više trodijelnih kompleta tih slikovnica, a koje će se kasnije aktivno koristiti u nastavnom radu u okviru djelatnosti Eko-škole. Izrazito smo zahvalni djelatnicama Hrvatskih voda na njihovom trudu dolaska u Karlobag, poklonjenim vrijednim slikovnicama te pruženom nezaboravnom doživljaju za naše učenike. Više u foto-galeriji.

Eko škola

Osnovna škola Karlobag s radom za uključenje u međunarodne Eko-škole počela je u jesen šk. god. 2011./2012. Kako smo do sada puno puta radili razne eko-radionice, eko-predavanja, stalno radili na buđenju svijesti za ekologiju i ekološki život kod djece, odlučili smo se uključiti u Međunarodne Eko-škole.

Budući da se nalazimo u samom srcu Parka prirode Velebit, a još uz to se i ponosimo jer našoj županiji pripadaju i Nacionalni park Plitvička jezera i Nacionalni park Velebit osjećali smo dužnost da upravo zato rad u našoj školi usmjerimo na ekologiju.

U pripremnim radovima smo učinili sve potrebne korake koji nam daju pristupnicu za članstvo. U planu rada opredijelili smo se da nam glavni zadatak bude OTPAD, a uz to smo naš plan i program rada obogatili prikupljanje ljekovitog bilja koje nam daruje Velebit, te uređivanje cvjetnjaka u krugu škole da bi naša turistička slika mjesta ljepše izgledala. Nakon što smo izradili plan rada, svi učitelji su svoj nastavni plan rada prilagodili i uklopili se u plan rada Eko-škole tako da su svi aktivno sudjelovali u ostvarivanju plana. Prve korake koje smo učinili bilo je već pri obilježavanju Dana kruha gdje su učenici nižih razreda imali integrirani dan na temu zdrave prehrane u žitaricama i radionicu izrade proizvoda od različitih vrsta brašna, a naglasak je dan na ekološki uzgoj hrane.

Nakon toga aktivno smo se uključili u izradu božićnih ukrasa od otpadnog materijala, koje smo prezentirali na prodajnoj izložbi u mjestu, a prihod od prodanog je išao u korist terenske nastave na kraju školske godine. Djeca su se s radošću uključila u ovaj projekt, a posebno učenici nižih razreda i njihove učiteljice. Odmah nakon toga slijedila je već uhodana i tradicionalna izrada maski za dječju karnevalsku povorku u mjestu. Pri izradi maski i kostima također se koristio otpadni materijal.

Prema planu rada dolazi i vrijeme uređenja okoliša škole, te priprema tla za sadnju cvjetnjaka kojeg smo uskoro i posadili. Članovi Eko-patrole sudjeluju i u eko-akciji čišćenja samostanskog vrta i maslinika koji je ove zime puno stradao. Za dan Eko-škole odabrali smo Dan voda. Tu smo imali također prigodni program koji smo obilježili predavanjem stručne osobe iz Parka prirode Velebit te na temu šuma i voda, a bili smo počašćeni dolaskom i dr. Ante Kutle toga dana u sklopu obilaska Eko-škola koji pri tome kao kamen temeljac naše Eko-škole posadio sadnice primorskog grmolikog bilja u krugu škole, a u tome su mu posebnu potporu dali članovi Eko-patrole.

Rad smo prema planu nastavili u održavanju i brizi oko cvjetnjaka škole, odlaska u prikupljanje ljekovitog bilja koje ćemo sušiti i u jesen izrađivati mirisne vrećice. Obilježili smio i Dan planeta Zemlje prigodnim akcijama gdje su učenici ispred škole prolaznicima dijelili letke s upozoravajućim promjenama u prirodi koje uvelike štete zdravlju, te s tim željeli upozoriti odrasle da osiguraju zdravu budućnost svojoj djeci. Dana 4. svibnja 2012. nazočili smo svečanosti obznanjivanja statusa tj. podjele certifikata i Zelene zastave na poziv Udruge Lijepa naša i Hrvatskog povjerenstva Zaklade za odgoj i obrazovanje za okoliš.

Podizanje Zelene zastave upriličili smo 5. Lipnja 2012. Na Svjetski dan zaštite okoliša uz prigodni program učenika škole, uz nazočnost brojnih roditelja, predstavnika lokalne i županijske zajednice, a sam čin podizanja zastave pripao je županijskoj koordinatorici Eko-škola Ani Basta, prof., koja nam je tijekom naših početnih koraka davala veliku potporu. Na kraju veliku i nesebičnu pomoć imamo i od lokalne zajednice, a i sama Općina Karlobag nam je kum pa smo u tom pogledu naišli na veliko razumijevanje i pomoć.

Pripremila: Verica Jelinić