Obilježen Dan eko-škole

Autor: Anamarija Antić, 21. 3. 2016.

Povodom obilježavanja Dana eko-škole učenici su pošumljavali na lokaciji Šušanj, nedaleko od Karlobaga.

Ovogodišnji Dan eko-škole proslavljen je radno. Naime, uz već stalnu suradnju sa Upravom šuma Gospić i Šumarijom Karlobag koordinatorica eko-škole Verica Jelinić je organizirala eko-akciju. U tome su najveći doprinos dali djelatnici Uprave šuma Mandica Dasović, ing. šumarstva i Hrvoje Mažuran, ing. šumarstva iz Šumarije Karlobag.

Na navedenoj lokaciji učenici su uz stručno vodstvo djelatnika Šumarije obišli jedan dio šume crnog bora gdje su upoznati s vrijednošću šume za život, kao i o potrebi njenog čuvanja u korist očuvanja prirode.

Nakon toga pošumljavalo se na obližnjoj lokaciji sadnicama crnog bora što je za učenike bilo vrlo zanimljivo, pokazali su veliki interes za cijelu akciju, a pojedini učenici su također iskazali želju za školovanjem za šumarskog inženjera.

Pripremila: Verica Jelinić

Eko škola

Osnovna škola Karlobag s radom za uključenje u međunarodne Eko-škole počela je u jesen šk. god. 2011./2012. Kako smo do sada puno puta radili razne eko-radionice, eko-predavanja, stalno radili na buđenju svijesti za ekologiju i ekološki život kod djece, odlučili smo se uključiti u Međunarodne Eko-škole.

Budući da se nalazimo u samom srcu Parka prirode Velebit, a još uz to se i ponosimo jer našoj županiji pripadaju i Nacionalni park Plitvička jezera i Nacionalni park Velebit osjećali smo dužnost da upravo zato rad u našoj školi usmjerimo na ekologiju.

U pripremnim radovima smo učinili sve potrebne korake koji nam daju pristupnicu za članstvo. U planu rada opredijelili smo se da nam glavni zadatak bude OTPAD, a uz to smo naš plan i program rada obogatili prikupljanje ljekovitog bilja koje nam daruje Velebit, te uređivanje cvjetnjaka u krugu škole da bi naša turistička slika mjesta ljepše izgledala. Nakon što smo izradili plan rada, svi učitelji su svoj nastavni plan rada prilagodili i uklopili se u plan rada Eko-škole tako da su svi aktivno sudjelovali u ostvarivanju plana. Prve korake koje smo učinili bilo je već pri obilježavanju Dana kruha gdje su učenici nižih razreda imali integrirani dan na temu zdrave prehrane u žitaricama i radionicu izrade proizvoda od različitih vrsta brašna, a naglasak je dan na ekološki uzgoj hrane.

Nakon toga aktivno smo se uključili u izradu božićnih ukrasa od otpadnog materijala, koje smo prezentirali na prodajnoj izložbi u mjestu, a prihod od prodanog je išao u korist terenske nastave na kraju školske godine. Djeca su se s radošću uključila u ovaj projekt, a posebno učenici nižih razreda i njihove učiteljice. Odmah nakon toga slijedila je već uhodana i tradicionalna izrada maski za dječju karnevalsku povorku u mjestu. Pri izradi maski i kostima također se koristio otpadni materijal.

Prema planu rada dolazi i vrijeme uređenja okoliša škole, te priprema tla za sadnju cvjetnjaka kojeg smo uskoro i posadili. Članovi Eko-patrole sudjeluju i u eko-akciji čišćenja samostanskog vrta i maslinika koji je ove zime puno stradao. Za dan Eko-škole odabrali smo Dan voda. Tu smo imali također prigodni program koji smo obilježili predavanjem stručne osobe iz Parka prirode Velebit te na temu šuma i voda, a bili smo počašćeni dolaskom i dr. Ante Kutle toga dana u sklopu obilaska Eko-škola koji pri tome kao kamen temeljac naše Eko-škole posadio sadnice primorskog grmolikog bilja u krugu škole, a u tome su mu posebnu potporu dali članovi Eko-patrole.

Rad smo prema planu nastavili u održavanju i brizi oko cvjetnjaka škole, odlaska u prikupljanje ljekovitog bilja koje ćemo sušiti i u jesen izrađivati mirisne vrećice. Obilježili smio i Dan planeta Zemlje prigodnim akcijama gdje su učenici ispred škole prolaznicima dijelili letke s upozoravajućim promjenama u prirodi koje uvelike štete zdravlju, te s tim željeli upozoriti odrasle da osiguraju zdravu budućnost svojoj djeci. Dana 4. svibnja 2012. nazočili smo svečanosti obznanjivanja statusa tj. podjele certifikata i Zelene zastave na poziv Udruge Lijepa naša i Hrvatskog povjerenstva Zaklade za odgoj i obrazovanje za okoliš.

Podizanje Zelene zastave upriličili smo 5. Lipnja 2012. Na Svjetski dan zaštite okoliša uz prigodni program učenika škole, uz nazočnost brojnih roditelja, predstavnika lokalne i županijske zajednice, a sam čin podizanja zastave pripao je županijskoj koordinatorici Eko-škola Ani Basta, prof., koja nam je tijekom naših početnih koraka davala veliku potporu. Na kraju veliku i nesebičnu pomoć imamo i od lokalne zajednice, a i sama Općina Karlobag nam je kum pa smo u tom pogledu naišli na veliko razumijevanje i pomoć.

Pripremila: Verica Jelinić