Godina čitanja i Godina Marka Marulića

Autor: Ana-Maria Devčić, 6. 12. 2021.

2021. – Godina čitanja i Godina Marka Marulića

U povodu obilježavanja Godine Marka Marulića u knjižnici je održano predavanje o slavnom Maruliću, Ocu hrvatske književnosti, kako bi ga učenici bolje upoznali. Učenici 8. razreda upoznali su se s njegovim likom i djelom, a posebno s njegovom Juditom – saznali su zbog čega nosi naziv otac hrvatske književnosti te su mnogo naučili o značenju djela. Upoznali su se sa sadržajem epa, čitali dijelove iz knjige i komentirali svako pjevanje, pripremili su se za srednju školu kada će pročitati djelo u cijelosti.

U povodu obilježavanja 500. obljetnice tiskanja Judite, u Republici Hrvatskoj 2021. godina proglašena je Godinom Marka Marulića. Marulić je autor prvog umjetničkog epa hrvatske književnosti ispjevanog na hrvatskom jeziku i zasluženo nosi naziv oca hrvatske književnosti i hrvatskoga Dantea. Jedan je od najprevođenijih hrvatskih književnika svih vremena. Stvarao je na hrvatskom, latinskom i talijanskom jeziku. Marulićeva je želja bila pisati tako da ga narod razumije, Juditu je napisao za one koji ne znaju latinski jezik („ki nisu naučni knjige latinske aliti dijačke“).