"Želim stablo" u našoj školi

Autor: Danijel Gregov, 30. 5. 2017.

„Želim stablo“ je donatorska akcija izdavačke kuće Profil Klett kojom se ponajprije želi potaknuti racionalna upotreba papira u nastavi, a u našoj školi predstavlja integralan dio djelatnosti nas kao Eko-škole. Cilj akcije je naučiti djecu i učenike kako da se brinu za okoliš. Umjesto da iz prirode samo uzimaju, neka joj također vrate sadnjom drveća i biljaka te ispravnom brigom za njih. Poučava ih se...

...tako kako da štite i vole ne samo članove svoje obitelji, prijatelje i kolege, nego i cijelu zajednicu kojoj pripadaju te svijet koji ih okružuje. Stabla, kao i ostala živa bića, trebaju puno brige i njege, od same sadnje pa do zalijevanja, dohrane i praćenja njihova rasta i razvoja. U taj se proces treba hrabro upustiti jer uspjeh biljke ovisi o nizu faktora, ali potrebna je vizija budućnosti i svijest o pozitivnim i odgojnim učincima brige za sva živa bića. Ljudi moraju razumjeti svijet oko sebe da bi ga mogli očuvati. Odgovornim raspolaganjem prirodnim bogatstvima usmjeravamo se prema budućnosti i brinemo o svojem okolišu. Stoga naročito, iskustvo uzgoja mladog stabla, a posebno voćke nešto je što se pamti cijeli život. No da bi to sjećanje bilo lijepo, važno je znati što radimo, kako sadimo i kako njegujemo. I tu se krije jedno posebno odgojno iskustvo koje će kroz brigu o doniranim dvama patuljastim jabukama osjetiti naši učenici… Više u foto-galeriji.