Dan zaštite ozonskog omotača

Autor: Danijel Gregov, 15. 9. 2017.

Od 1995. godine, 16. rujna se u cijelom svijetu obilježava kao Međunarodni dan očuvanja ozonskog omotača. Povod za ovaj datum je Montrealski protokol (potpisan 16. rujna 1994. godine) kojim su predviđene aktivnosti koje bi omogućile zaštitu i očuvanje ozonskog omotača. Znanstvenici su još 1970. godine otkrili da je sloj ozonskog omotača sve “tanji” u prostoru iznad južnog pola. Ova promjena u ozonskom omotaču označena je kao “ozonska rupa” i zaključeno je da na njeno povećanje utječe prisustvo nekih štetnih plinova (npr. CFC, klorofluorougljici itd.) u atmosferi. Ove su se godine tako učenici našeg VII. razreda zajedno sa svojim učiteljem posvetili obradi te teme, čiji rezultati su i priloženi plakati...